DEI to idea zakładająca, że warto w świadomy sposób promować różnorodność w społeczeństwie i w miejscach pracy. Globalne korporacje, ale także lokalne firmy, deklarują, że zamierza ją wdrażać – w tym w ramach działań z zakresu odpowiedzialności biznesu. Tymczasem rząd amerykański wystąpił przeciwko DEI, żądając od swoich francuskich dostawców zaświadczenia, że idei tej nie wspierają. Czy słusznie? Zdania z pewnością będą podzielone, ale agencja LoveBrands Group wraz z agencją badawczą SW Research postanowiły sprawdzić do jakiego stopnia i dlatego zapytały Polaków o ich stosunek do różnorodności oraz idei jej promocji. Wyniki badania komentują eksperci obu firm.
Polacy chcą wyrównywania szans dla różnych grup społecznych
Programy wyrównujące szanse dla różnych grup społecznych w miejscu pracy już od wielu lat są częścią działań CSR wielu globalnych, ale i lokalnych firm. Jestem głęboko przekonana, że różnorodność, także w biznesie, jest źródłem przewag konkurencyjnych, bo pozwala firmom zyskiwać szerszą perspektywę oraz dywersyfikować portfolio usług, wychodząc naprzeciw potrzebom różnorodnych grup klientów. Także w LoveBrands Group promujemy różnorodność i dążymy do budowania środowiska pracy, które jej sprzyja. Dzięki temu dysponujemy zespołem osób, które nie tylko posiadają różnorodne umiejętności twarde, ale też miękkie. Ponadto w zespołach, w których różnorodność jest doceniana, pracownicy lepiej się czują, a to ważny element lojalizujący.
Dorota Bieniek, Chairman agencji komunikacji marketingowej 360° LoveBrands Group
Akceptujemy różnorodność pod względem wieku, ale mamy problem z różnorodnością pod względem narodowości i religii
Nasz poziom akceptacji dla idei wyrównywania szans zależy od płci i wieku
Różnorodność najbardziej doceniają najmłodsi respondenci, do 24 roku życia. Zaledwie 5% z nich nie widzi w niej jakichkolwiek korzyści. W tej grupie wiekowej także najbardziej doceniana jest różnorodność światopoglądowa, kulturowa czy różnorodność pod względem narodowości. Najmniej przychylną różnorodności grupą są osoby w wieku 25-34 lata, bo tu ponad 11% respondentów uznała, że różnorodność nie niesie ze sobą jakichkolwiek korzyści. Na nasz stosunek do różnorodności wpływ ma też wykształcenie i tak, osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem mają do niej najmniej przychylny stosunek, nie dostrzegając w niej niczego dobrego.
Piotr Zimolzak, Wiceprezes SW Research
Doceniamy pozytywne aspekty różnorodności
Badanie pokazało też, że w promocji różnorodności dostrzegamy szansę na zadbanie o nasz dobrostan psychiczny. Blisko 2/3 Polaków zauważa, że funkcjonowanie w różnorodnym środowisku zmniejsza poziom stresu i lęku wynikający z dyskryminacji i wykluczenia społecznego.
Katarzyna Puchacz, Healthcare & Medical Director w LoveBrands Group
Jest w nas jednak także wiele obaw związanych z upowszechnianiem idei różnorodności
Aż 62% ankietowanych uważa, że politycy i korporacje mogą wykorzystywać ideę różnorodności, równości i włączania jako narzędzie do realizacji własnych interesów zamiast do autentycznego dążenia do zmian społecznych. Praktycznie tyle samo badanych osób dostrzega ryzyko faworyzowania jednych grup kosztem innych, co może prowadzić do poczucia niesprawiedliwości.
Piotr Zimolzak, Wiceprezes SW Research
W jaki sposób Polacy doświadczają różnorodności w miejscu pracy?
To wyraźny sygnał dla pracodawców, że nie należy się bać zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, bo zespoły przyjmują ich z otwartymi ramionami.
Dorota Bieniek, Chairman LoveBrands Group
O LoveBrands Group
Działająca od 2014 roku agencja komunikacji marketingowej LoveBrands Group działa w modelu 360, tworząc kompleksowe kampanie od konceptu kreatywnego po implementacje w różnych kanałach online i offline i produkcję oraz poprzez narzędzia reklamowe, PR, digital, social media, influencer marketing i eventy. Agencja obsługuje zarówno klientów korporacyjnych, jak i marki produktowe. Doskonale odnajduje się także w projektach z ograniczeniami komunikacyjnymi np. z obszaru healthcare. W ramach autorskiej koncepcji The Brand New Story, LoveBrands Group skupia się na budowaniu wielopłaszczyznowej historii marki, by dopasować ją nie tylko do zmiennej rzeczywistości, ale również do oczekiwań i potrzeb konsumentów.
Biuro prasowe LoveBrands Group
Urszula Gogol
Communications Consultant
Tel. +48 533 309 115
e-mail: urszula.gogol@lovebrandsgroup.pl