Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w medycynie, wspierając procesy diagnostyczne i wybór odpowiedniej terapii. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego sztuczna inteligencja potrafi analizować ogromne ilości danych medycznych – od obrazów RTG i MRI po wyniki badań laboratoryjnych – szybciej i często dokładniej niż człowiek. Czy polscy lekarze będą korzystać ze wsparcia AI? Zapewne, bo to już się dzieje!
Według danych Centrum e-Zdrowia z raportu „VIII Edycja Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” za 2024 rok, narzędzia AI są już obecne w 13,2% polskich szpitali. To dwa razy więcej niż w roku 2023. Najczęściej dotyczy to wsparcia AI w diagnostyce obrazowej z czego korzysta niemal 34% placówek w przypadku analizy badań tomografii komputerowej, a także niemal 16% w interpretacji obrazów z rezonansu magnetycznego.
Pomoże, ale nie zastąpi lekarza
W przypadku terapii, sztuczna inteligencja wspomaga w doborze spersonalizowanych metod leczenia na podstawie analizy historii pacjenta oraz w oparciu o najnowsze badania naukowe. AI ma również zastosowanie w rehabilitacji np. w postaci inteligentnych asystentów pomagających ćwiczyć w domu. Naturalnym jest, że technologia bazująca na ogromnej mocy obliczeniowej, szybciej przeanalizuje niezliczoną ilość danych, ale na końcu to zawsze lekarz podejmuje ostateczną decyzję diagnostyczną i terapeutyczną, bazując na swoim doświadczeniu, którego nie ma sztuczna inteligencja. Śmiało można powiedzieć, że sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale będzie stałym elementem wsparcia. Zarówno w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarzy rezydentów w trakcie specjalizacji, jak i lekarzy specjalistów.
Rynek aplikacji ewoluuje
Na polskim rynku jest już wiele aplikacji, które zastąpiły papierowe indeksy leków, wytyczne diagnostyczne czy terapeutyczne. Ze względu na ciągły rozwój i odkrycia naukowe, zmieniają się one bardzo szybko, dlatego stała aktualizacja baz danych naukowych jest niezbędna i musi być dostępna w prosty i szybki sposób. Biorąc pod uwagę rosnące kolejki do lekarzy, aplikacje wspierające lekarzy mogą mieć istotny wpływ na bardziej efektywne wizyty lekarskie, diagnostykę oraz terapię. Aplikacje mobilne stały się również nieodłącznym elementem przygotowań do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego i chyba nie ma lekarza rezydenta, który wyobraża sobie naukę do egzaminu na podstawie tradycyjnych i popularnych niegdyś papierowych fiszek.
Tradycja w nowoczesnym wydaniu
Tradycyjne rozwiązania ewoluują i widać to również wśród wydawnictw, które od wielu lat są na polskim rynku. Jednym z przykładów jest najstarsze polskie Wydawnictwo Lekarskie PZWL, założone 8 czerwca 1945 roku w Warszawie z inicjatywy prof. Stanisława Konopki. Przez dekady było znane jako Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, a od 1993 roku działa jako spółka pracownicza i część Grupy PWN.
PZWL odegrało ogromną rolę w odbudowie polskiego zaplecza naukowo-wydawniczego po II wojnie światowej. Do dziś opublikowało ponad 15 tysięcy tytułów, w tym podręczniki akademickie, poradniki, encyklopedie i czasopisma medyczne. To właśnie z jego publikacji korzystały całe pokolenia lekarzy i studentów medycyny w Polsce.
Nowy rozdział w praktyce lekarskiej i nauce
Idąc z duchem czasu, najpopularniejsze wydawnictwo medyczne w Polsce stworzyło platformę Medico PZWL, która łączy naukowe dziedzictwo i zaawansowane technologie. W ramach platformy wprowadziło MediChat, czyli czat oparty o sztuczną inteligencję. Platforma posiada wszystkie najważniejsze funkcjonalności tj.: baza leków i interakcji, zalecenia dla pacjentów, narzędzia kliniczne, multimedia i memokarty, bazę pytań do PES, a także wspomniany MediChat.
Zweryfikowane źródła podstawą dla sztucznej inteligencji
Jak mówią twórcy, MEDICO PZWL to największa baza zweryfikowanej wiedzy medycznej w Polsce wsparta najnowszymi osiągnieciami technologicznymi. Platforma oferuje dostęp do ponad 150 tys. sprawdzonych i zweryfikowanych przez ekspertów dokumentów obejmujących czasopisma naukowe, wytyczne, zalecenia dla pacjentów, publikacje książkowe PZWL, PWN i innych uznanych wydawnictw medycznych, uporządkowane według dziedzin i dostosowane do poziomu wiedzy użytkownika. Platforma wykorzystuje AI do generowania odpowiedzi na pytania kliniczne, edukacyjne i terapeutyczne, zawsze z podaniem konkretnego źródła. Wszystkie odpowiedzi są oparte wyłącznie na zweryfikowanych treściach.
Dodatkowo MEDICO PZWL jest wspierane merytorycznie przez Radę Programową, w skład której wchodzi ponad 20 uznanych ekspertów. To grupa liderów opinii, uznanych autorytetów w swoich dziedzinach, autorzy najnowszych wytycznych, konsensusów naukowych, licznych publikacji, a ich praktyka kliniczna ma istotny wpływ na rozwój medycyny i standardy leczenia. Są to min.: prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, prof. dr hab. n. med. Marek Posuła, prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska czy prof. dr hab. n. med. Katarzyna Winsz – Szczotka.
- Stworzenie platformy jest naturalnym krokiem rozwoju cyfrowego wydawnictwa i odpowiedzią na realne potrzeby w ochronie zdrowia i edukacji. Każdą funkcjonalność platformy konsultowaliśmy z jej przyszłymi użytkownikami, zarówno lekarzami, jak i studentami, ponieważ chcemy, aby to rozwiązanie odpowiadało na ich realne potrzeby i wyzwania w codziennej pracy - mówi Natalia Wojciechowska, prezes Grupy PWN.
- W dobie rosnących wyzwań kadrowych w służbie medycznej, rosnącej liczby pacjentów, AI przestaje być tylko innowacją, staje się niezbędnym narzędziem do zapewnienia sprawnej i bezpiecznej opieki medycznej. Platforma MEDICO PZWL może stać się ważnym wsparciem w diagnostyce i leczeniu, pozwalając lekarzom skupić się na tym, co najważniejsze - na pacjencie - dodaje Natalia Wojciechowska.
Więcej informacji na: https://lp.medico.pzwl.pl/
Informacje o PWN i PZWL
Wydawnictwo Naukowe PWN to ceniony na rynku wydawca, który łączy 70-letnią tradycję z nowoczesnością, współpracujący z uznanymi autorami i wybitnymi ekspertami świata nauki. PWN to dostawca rzetelnej wiedzy w zakresie akademickim, profesjonalnym, edukacyjnym oraz popularnonaukowym dysponujący szerokim zakresem tematycznym i wiekowym. Wydaje zarówno tradycyjne książki (400 tytułów i 1,5 miliona książek rocznie) jak i oferuje specjalistyczne portale edukacyjne i czytelnię online IBUK Libra, by w ten sposób dotrzeć również do osób preferujących mniej tradycyjne formy zdobywania wiedzy. Publikacje PWN to godną zaufania bazą wiedzy profesjonalnej i popularnonaukowej.
PZWL to największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, które od pokoleń wspiera edukację środowiska medycznego. Od 1945 roku towarzyszymy zarówno studentom, jak i profesjonalistom na każdym etapie kształcenia. Na dorobek wydawniczy zapracowały całe pokolenia wybitnych autorów i wydawców, dzięki którym do tej pory ukazało się ponad 14 tys. tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym ponad 300 mln egzemplarzy. W 2022 r. PZWL połączyło siły z Wydawnictwem Naukowym PWN i Wydawnictwem Szkolnym, tworząc jedną spółkę. Razem z podmiotami takimi jak OSDW Azymut, ePWN, SuperMemo World, PWN AI oraz Estate realizuje wspólną wizję jako Grupa PWN.
Kontakt dla mediów:
Mateusz Konwerski tel.
+48 883 555 368
e-mail: mateusz.konwerski@lovebrandsgroup.pl