Dostępna finansowo, dbająca o jakość obsługi, doceniająca lojalnych klientów, angażująca się w kwestie ochrony środowiska i zdrowia psychicznego, ale ostrożna w temacie polityki i religii – taka w świetle badań agencji LoveBrands Group i SW Research powinna być współczesna marka, która aspiruje do miana love brandu. Te i inne aspekty komunikacji marek komentują eksperci, w tym z agencji komunikacji marketingowej 360° LoveBrands Group, która w tym roku świętuje 10-lecie.
Polacy jako konsumenci to wciąż tradycjonaliści i lokalni patrioci. Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego największe szanse na zostanie love brandem mają zatem marki, które mają długą tradycję (45% wskazań) i, tu zaskoczenie, są dostępne finansowo (44% wskazań). Fory mają także marki mogące pochwalić się polskimi korzeniami lub też tym, że są produkowane w Polsce (30% wskazań).
Dorota Bieniek, Chairman LoveBrands Group
Rzecz jasna nie, jednak – jak wskazują badania – powinny one zadbać o wysoki standard obsługi klientów (35% wskazań), a tych najwierniejszych nagradzać benefitami, np. w postaci programu lojalnościowego (również 33% wskazań). Z pewnością marce na drodze do zostania love brandem Polaków pomoże, jeśli ze szczególną troską dba o środowisko. A to dlatego, że blisko ¼ Polaków (24%) zwraca uwagę na ten właśnie aspekt działalności marek. Jak widać jednak, nie jest on kluczowy
Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu w SW Research
Zaangażowanie marek: co im sprzyja, a co nie
Marki a ekologia
Może to być informowanie konsumentów o działaniach na rzecz obiegu zamkniętego, o korzystaniu z materiałów z recyklingu, ale też tworzenie własnych inicjatyw, które pomagają zwiększać bioróżnorodność, redukować emisję CO₂ czy też chronić zwierzęta. Działanie te są szczególnie istotne dla firm objętych obowiązkiem raportowania ESG, a także tych, które już wkrótce będą miały taki obowiązek. Świetnie rozumie to marka Orlen, którą za pośrednictwem Fundacji Orlen wspieraliśmy, realizując projekt wolontariatu pracowniczego DobroMocni. W jego ramach pracownicy podejmowali wiele inicjatyw na rzecz środowiska naturalnego.
Katarzyna Puchacz, Head of HealthCare & CSR w LoveBrands Group
Zaangażowanie marek w działania na rzecz zdrowia psychicznego
I nic dziwnego. Eksperci alarmują, że zdrowie psychiczne Polaków jest w stanie rosnącego zagrożenia i warto coś z tym zrobić. Na naszym koncie jest wiele współprac z markami, które dobrze to rozumieją i podejmują się inicjatyw na rzecz własnych pracowników doświadczających kryzysów psychicznych czy też na rzecz konkretnych grup, np. dzieci i młodzieży doświadczającej hejtu w internecie. Takim projektem była chociażby współpraca z marką Rimmel w ramach kampanii IWillNotBeDeleted #StopBeautyHejt, którą docenili konsumenci oraz jurorzy konkursu Złote Spinacze.
Dorota Bieniek, Chairman LoveBrandsGroup i pomysłodawczyni kampanii na rzecz zdrowia psychicznego „Nasza w Tym Głowa”
Marki a polityka
Marki czasem są zmuszone do zaangażowania się w kwestie polityczne, gdy ich interesy biznesowe są zagrożone. Prowadząc działania public affairs, muszą jednak liczyć się z tym, że ich zaangażowanie może mieć – krótkookresowo – negatywny wpływ na wyniki sprzedażowe. To dlatego wiele firm decyduje się, by prowadzić je rękami organizacji branżowych i nie narażać się na ewentualnie negatywne oceny. Jako firma prowadziliśmy w przeszłości wiele takich projektów i dlatego zazwyczaj pomagamy klientom w znalezieniu partnera, który mógłby działać w ich własnym imieniu lub też w imieniu grupy podmiotów lub całej branży.
Joanna Niemiec, Vice Chairman w LoveBrands Group odpowiedzialna za komunikację i strategię
Marki a religia
Wiele zależy od tego, jakie to marki i o jakie zaangażowanie w religię chodzi. Z naszego badania wynika, że choć ponad ⅓ (34%) Polaków jakiekolwiek zaangażowanie marki w religię postrzegałaby negatywnie, to jednak większość (43%) nie widzi w tym zagrożeń dla love brandów, a blisko ¼ (23%) ocenia, że mogą one być dla marki o statusie love brandu wręcz korzystne.
Joanna Niemiec, Vice Chairman w LoveBrands Group
Marki a działania na rzecz mniejszości seksualnych
Decyzje o aktywnym wsparciu społeczności LGBT+ z pewnością będą potwierdzać, że dana firma stawia na DEI, czyli Diversity, Equality i Inclusion. W naszej firmie DEI, rozumiane jako docenianie wartości w różnorodności, traktujemy jako coś naturalnego i wartościowego. Chętnie dzielimy się tym doświadczeniem z naszymi klientami, bo wierzymy, że w przyszłości także oni na takim podejściu mogą skorzystać
Dorota Bieniek, Chairman LoveBrands Group
[1] Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research 15-18.10.2024 r. techniką wywiadów online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1029 respondentów w wieku 16+.
O LoveBrands Group
Agencja komunikacji marketingowej 360° LoveBrands Group powstała w 2014 roku. Tworzy kompleksowe kampanie – od konceptu kreatywnego po implementacje w różnych kanałach on i offline, a także produkcję, wykorzystanie narzędzi reklamowych, PR, digital, social media, influencer marketing i eventów. Agencja obsługuje zarówno klientów korporacyjnych, jak i marki produktowe. Od samego początku realizuje złożone i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, projekty komunikacyjne dla sektora healthcare. W ramach autorskiej koncepcji The Brand New Story LoveBrands Group skupia się na budowaniu wielopłaszczyznowej historii marki, by dopasować ją nie tylko do zmiennej rzeczywistości, ale również do oczekiwań i potrzeb konsumentów.