Spadek popytu, przy jednoczesnym wzroście wolnej przestrzeni magazynowo-logistycznej, a także wysokie koszty energii i pracy – oto wyzwania roku 2023, z którymi w Polsce musiała zmierzyć się branża TSL. 2024 może przynieść kolejne wyzwania związane z regulacjami ESG, które jeszcze podniosą poprzeczkę w kontekście energooszczędności obiektów magazynowych. Trendy te powinny stać się impulsem dla operatorów logistycznych, by szukać rozwiązań technologicznych podnoszących atrakcyjność oferowanych magazynów, przy jednoczesnym obniżeniu ich kosztów eksploatacyjnych. Oświetlenie w obu przypadkach odgrywa dużą rolę, czego przykładem są modernizacje obiektów magazynowych przeprowadzone przez firmę Raben Logistics Polska oraz FM Logistic we współpracy
z firmą oświetleniową TRILUX.
z firmą oświetleniową TRILUX.
Koniec roku to czas podsumowań w wielu branżach. W opinii analityków firmy Colliers był on dla branży transportowo-logistycznej wyjątkowo trudny. Z jednej strony zmalał popyt na powierzchnie przemysłowo-logistyczne (spadek rok do roku o około 30% zarówno w przypadku wolumenu brutto, jak również netto), z drugiej, branża zmagała się ze wzrostem pustostanów oraz czynszów.
Eksperci firmy Hines wskazują z kolei na to, że w roku 2024 wspólnym mianownikiem zmian, będą kwestie ESG, a w szczególności aspekty środowiskowe. W perspektywie krótkoterminowej mogą pojawić się nowe regulacje prawne, mające na celu minimalizację negatywnego wpływu nieruchomości w całym cyklu ich życia na środowisko. Inwestorzy będą musieli dostosować się do nowych standardów.
W branży TSL, a konkretnie dla operatorów magazynów logistycznych, właściwe oświetlenie to klucz do sukcesu. W świetle wspomnianych wyzwań modernizacja oświetlenia może być koniecznością lub też szansą.
Firma Raben Logistics Polska zdecydowała się na modernizację oświetlenia w swoich magazynach w Rudzie Śląskiej przede wszystkim, aby podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy, ale także aby ograniczyć zużycie energii. Pomocne w osiągnięciu obu tych celów było postawienie na automatykę oświetleniową i nowoczesne szyny świetlne firmy TRILUX. Nowe rozwiązania oświetleniowe pozwoliły spełnić najbardziej rygorystyczne wymagania jakościowe, w tym te dotyczące inteligentnego zarządzania oświetleniem, certyfikacji ENEC, HACCP, IFS czy BRC Global Standard Food. Dopasowano je pod składowanie produktów o różnym charakterze, włączając w to produkty spożywcze, niespożywcze, chemiczne, aerozole oraz substancje łatwopalne.
"Decyzja o automatyzacji oświetlenia i zastosowaniu systemu LiveLink podyktowana była naszymi priorytetami związanymi z bezpieczeństwem oraz komfortem pracy, ale także wpływem na środowisko. Nowoczesne rozwiązania pozwalają nie tylko zwiększyć wydajność, ale także pomagają wzmacniać naszą pozycję lidera na rynku, tym samym przyciągając uwagę potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych” – komentuje Michał Węgrzyn, Dyrektor Logistyki Kontraktowej Regionu Raben Logistics Polska.
Jak zauważa Kamil Kasprzyk, Project Manager CEE w TRILUX, zastosowane w magazynie Raben rozwiązania pozwoliły na znaczną redukcję wydatków na energię: „Bez zastosowania detekcji ruchu koszty byłyby wyższe o 30%, a bez detekcji natężenia światła o 20%. Co ciekawe, zastosowanie opraw LED, w porównaniu do przestarzałych świetlówek T5/T8, to już 50% oszczędności. W połączeniu z systemem zarządzania oświetleniem LiveLink, można szacować, że sumarycznie oszczędności wyniosły nawet 85%.”
Także firma FM Logistic postawiła na najbardziej nowoczesne i energooszczędne rozwiązania oświetleniowe firmy TRILUX upatrując w tym szansę na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. „Wybierając technologie oświetleniową i jej dostawcę braliśmy pod uwagę rachunek ekonomiczny, kwestie ekologii, bezpieczeństwa i wreszcie niezawodności zastosowanych rozwiązań” – podkreśla Łukasz Orłowski, Electrical Engineer w FM Logistic, a Marcin Szymański, handlowiec TRILUX dodaje: „Klient oczekiwał energooszczędności więc zaproponowaliśmy mu zastosowanie opraw z czujkami ruchu i światła, z rodziny Mirona. Pozwala to zminimalizować zużycie energii, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów odnośnie norm oświetlenia”.
Jak widać największe firmy logistyczne doceniają rolę oświetlenia w budowaniu przewagi rynkowej. Jednak nawet firmy zarządzające własnymi magazynami powinny pochylić się nad tą kwestią. Jeśli nie ze względu na oszczędności, jakie przynosi modernizacja oświetlenia, to ze względu na kwestie środowiskowe, które stają się coraz częściej elementem oceny firmy przez jej klientów i partnerów biznesowych.