czyli jak (nie) korzystać ze smartfona w teatrze.
Kampania ma nagłośnić istotną kwestię społeczną, jaką jest nagminne korzystanie ze smartfonów w teatrze podczas spektakli.
Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia, w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Używanie smartfona stało się nałogiem, a wiele osób wręcz nie potrafi się powstrzymać, by przez jakiś czas do niego nie zerkać.
Dźwięki telefonu, wibracje, światło ekranu, odbieranie połączeń, sprawdzanie wiadomości, godziny, robienie zdjęć aktorom podczas spektaklu - każda z tych form używania smartfona w teatrze rozprasza aktorów na scenie, przeszkadza innym widzom, ale również wpływa negatywnie na własny odbiór przedstawienia i na naszą psychikę.
CEL KAMPANII
Kampania powstała po to, by uzmysłowić Widzom jak ważne jest wyłączenie telefonów w teatrze i nie korzystanie z nich podczas spektakli. Kampania ma zwrócić uwagę na wpływ dźwięków z widowni i świateł ekranów telefonów na Aktorów oraz innych widzów.
Aktor na scenie jest organizmem "podłączonym do wysokiego napięcia", więc widzi i słyszy wszystko z potrójną mocą – mówi Michał Żebrowski, Dyrektor Naczelny Teatru 6.piętro.
Akcja ma też podkreślić korzyści skutecznego „wyłączenia się od świata” podczas sztuki dla naszego zdrowia psychicznego i samopoczucia. Jej celem jest też pokreślenie statusu Teatru jako miejsca obcowania z kulturą i przestrzeni bez telefonu.
IDEA KREATYWNA
Idea kreatywna podkreślająca wagę wyłączenia telefonów w teatrze to video z Aktorami dyskutującymi ze „zmęczonymi” smartfonami oraz plakaty z cytatami „zbuntowanych maszyn”.
- Koncept zakłada spojrzenie na problem z perspektywy smartfonów, które też mają uczucia, potrzebują chwili dla siebie. Dajmy więc im odpocząć chociaż w teatrze – mówi Jacek Wlazło, dyrektor strategiczny Agencji Grandesi, która odpowiada za ideę kreatywną kampanii.
W nagraniach video wzięli udział znani i popularni aktorzy, których możemy zobaczyć w spektaklach w Teatrze 6.piętro: Joanna Liszowska, Adriana Kalska, Barbara Kurdej-Szatan, Pola Gonciarz, Michał Żebrowski, Mateusz Damięcki, Cezary Pazura, Cezary Żak, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki czy Rafał Królikowski.
STATYSTYKA
Wg danych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, w Polsce jest 892 teatrów o różnym statusie, charakterze i podległości organizacyjnej (sezon 2019/2020). W tym sezonie odbyło się 1118 premier, zagrano 26 843 spektakle, które obejrzało 4 257 125 widzów Wg badań CBOS opublikowanych w październiku 2021 aż 96% dorosłych Polek i Polaków korzysta z telefonów komórkowych, z czego zdecydowana większość (78%) używa smartfonów. [1: Teatr w Polsce, Dokumentacja sezonu 2019/2020, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.]
Wynika z tego, że na każdym spektaklu teatralnym ta zdecydowana większość publiczności ma przy sobie smartfona. Nam zależy na tym, by te smartfony przez czas trwania przedstawienia były wyłączone.
Oficjalna strona kampanii: www.buntmaszyn.teatr6pietro.pl.
Szczegóły kampanii zawiera prezentacja, dostępna po kliknięciu w link.
Kampania będzie obecna w kanałach społecznościowych Aktorów, Teatru 6.piętro, Agencji Grandesi oraz w przestrzeni Teatru.
Zakupem i planowaniem mediów Teatr 6.piętro zarządza we własnym zakresie.
INICJATOR KAMPANII
Działalności teatru przyświeca credo:
„Teatr bez Widza traci rację bytu. 6.piętro jest teatrem Widzów, których będziemy się starali: Prowokować do myślenia, nie nudząc. Wzruszać, nie wpadając w ckliwość. Bawić, nie błaznując.”
IDEA KREATYWNA I KREACJA
Grandesi to agencja reklamowa założona w 2006 roku. Na koncie ma wiele kampanii zrealizowanych dla wiodących marek, takich jak: Play, Lech, Bank BGŻ, Carlsberg, Huawei, Bank Pocztowy czy Mercedes-Benz.
W tym roku agencja przeszła proces rebrandingu i digitalizacji. Swoje działania zaczęła opierać na nowym narzędziu, jakim jest Digital ToolKit, który pozwala zarządzać procesem tworzenia contentu w sposób spójny, uwzględniający różne grupy docelowe, konteksty oraz potrzeby personalizacji komunikacji.
Oprócz projektów komercyjnych agencja realizuje również kampanie społeczne, takie jak np. najnowsza kampania zrealizowana dla Teatru 6.piętro - „Smartfon off. Teatr on”, której celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest używanie smartfonów w trakcie trwania spektakli.
Dominika Palczewska – Art Director
Kamil Pełczyński – Copywriter
Piotrek Cyran – Copywriter
Joanna Wieck - Account Manager
Anna Mazurkiewicz – Senior Account Manager
Jacek Wlazło - CEO & Dyrektor Strategiczny
PRODUKCJA
Studio Filmowe OTO, które w zeszłym roku obchodziło 30-lecie istnienia, wyprodukowało blisko 3000 kampanii reklamowych czołowych marek w Polsce i na świecie, m.in. Jeronimo Martins Biedronka, Kompania Piwowarska, McDonald’s, Play, Carlsberg, Reckitt współpracując z głównymi agencjami reklamowymi i twórcami. Realizuje produkcje reklamowe i filmowe na zlecenie zagranicznych klientów i reklamodawców, a także kampanie społeczne m.in. dla Centrum Praw Kobiet oraz teledyski artystów polskich i zagranicznych.
- Wspieranie idei, w które sami wierzymy i które kształtują dobre praktyki społeczne jest ważna częścią działalności OTO Film - Tomek Kozera, Szef Produkcji OTO Film.
Producentka: Jagoda Leszko
Koordynatorka produkcji: Weronika Preiss
Reżop / Montaż: Jacek Piątek
Asystent kamery: Tomasz Pawlus
Dźwiękowiec: Michał Bialik
Nadzór produkcyjny: Tomek Kozera
Kontakt dla mediów:
Teatr 6.piętro - Ela Borsuk, e.borsuk@teatr6pietro.pl
Grandesi – Jacek Wlazło, jacel.wlazlo@grandesi.pl