Początkowy przebieg przewlekłej choroby nerek ma charakter bezobjawowy, co szczególnie utrudnia jej diagnostykę. Powoduje to późne wykrycie i objęcie opieką chorych, którzy są już w zaawansowanym stadium tej nieuleczalnej choroby. Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepu nerki. Liczba osób dializowanych w Polsce rośnie o około 1,8 proc. rocznie, a 80 tysięcy osób rocznie umiera z powodu przewlekłej niewydolności nerek. Zmiany, które powoduje choroba są nieodwracalne i postępują, a jakość życia chorego pogarsza się, istotnie wpływając na funkcjonowanie w społeczeństwie. Choroby nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej postęp, jeśli zostanie wykryta w porę.
Czynniki ryzyka zachorowania na przewlekłą chorobę nerek. Co wiedzą Polacy?
Co piąty Polak nie jest w stanie wskazać przyczyn przewlekłej choroby nerek
Przewlekła choroba nerek według statystyk może dotyczyć aż 11 proc. populacji Polski, czyli około 4 mln Polaków. Mogłoby się więc wydawać, że świadomość będzie dosyć wysoka a jednak żadnej wiedzy na ten temat nie posiada aż 21 proc. społeczeństwa, a co drugi Polak słyszał o tej chorobie, ale nie wie co to dokładnie oznacza. Bardzo duży odsetek Polaków, bo aż 80 proc. nie wie, lub jest błędnie przekonana o uleczalności przewlekłej choroby nerek. Większa świadomość dotyczy czynników ryzyka tej choroby, tutaj odsetek osób, które odpowiedziały nieprawidłowo był relatywnie niski.
Piotr Zimolzak, socjolog i wiceprezes SW Research.
Co wiemy o objawach przewlekłej choroby nerek?
Pacjenci, którzy nie trafiają na dializy umierają często dużo wcześniej z powodów kardiologicznych. Połowa z tych pacjentów miała cukrzycę. 95 proc. polskiego społeczeństwa nie wie, że ma chore nerki i nikt się nimi nie zajmuje. Co drugi 2 pacjent z 6 tys., którzy co roku trafiają na dializy nie wie w ogóle o swojej chorobie, mimo że przez 10 lat chodził do lekarza i leczył się z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i nikt mu nigdy nie oznaczył kreatyniny. Problem jest w opiece zdrowotnej. Mamy nie tylko chore społeczeństwo, ale chory system opieki nad pacjentami z PChN, a tymczasem można skutecznie walczyć z chorobą tylko trzeba odpowiednio rozpoznawać choroby i podejmować odpowiednie działania
mówił podczas tegorocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022" (26.01.2022) Prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
Profilaktyka, diagnostyka i edukacja zdrowotna
Na niską świadomość społeczną na temat przewlekłej choroby nerek wpływa wiele czynników. Brakuje ogólnopolskich kampanii edukacyjnych dotyczących profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Mimo, że choroba nerek obok chorób serca i naczyń oraz cukrzycy jest chorobą populacyjną, świadomość społeczna na jej temat jest minimalna. Bardzo często jest powikłaniem chorób, które dotyczą szerokiej populacji pacjentów. Stąd, tak ważne są kampanie edukacyjne zachęcające do profilaktycznych badań, by na wczesnym etapie rozpoznać chorobę. Warto by do głosu dochodziły organizacje pacjenckie przy wsparciu organizacji lekarskich. To one znają potrzeby pacjentów bo wspierają ich na co dzień. Jedną z organizacji pacjenckich, która od wielu lat wspiera osoby dializowane oraz z przewlekłą chorobą nerek jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Społeczeństwo potrzebuje takich działań, które będą miały zasięg ogólnopolski w mediach. Tu ogromną rolę pełnią dziennikarze, którzy zajmują się tematami medycznymi.
Marta Domańska, ekspertka Instytutu LB Medical
Brakuje kampanii informacyjnych i edukacyjnych
Nowoczesne leczenie pozwala skutecznie walczyć z chorobą
** https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/172755,albuminy
Karolina Ołdak
Tel. +48 733 014 993
e-mail: k.oldak@instytutlbmedical.pl
***Misją Instytutu LB Medical jest polepszanie jakości życia Polaków i wspieranie systemu ochrony zdrowia w Polsce poprzez prowadzenie innowacyjnych projektów społecznych i edukacyjnych opartych na badaniach naukowych evidence based. Celem instytutu jest budowanie relacji ze środowiskiem naukowym, eksperckim i pacjenckim. Konsolidacja tych środowisk jest jednym z filarów działalności Instytutu. To dzięki temu możliwy jest realny wpływ na poprawę kondycji ochrony zdrowia