Jak zauważył Minister Zdrowia Adam Niedzielski, pandemia zdominowała obecnie kwestie ochrony zdrowia. Jednocześnie największym wyzwaniem dla polskiego systemu ochrony zdrowia pozostają choroby sercowonaczyniowe. Wśród nich prym wiodą niewydolność serca – pierwsza przyczyna zgonów Polaków oraz choroby onkologiczne. Szybkie i skuteczne leczenie, szczególnie hospitalizacja, są bardzo kosztowne, w związku z czym warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek poważnej choroby.
Świadomość dotycząca poważnych chorób serca
Warto robić wszystko, co możliwe, by zabezpieczyć się przed chorobami układu krążenia. Mimo, że są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków, świadomość na ich temat jest wciąż dramatycznie niska. Często pacjenci diagnozowani są już w zaawansowanym stadium choroby. Warto przypominać przy każdej możliwej okazji o tym, jak ważne są badania profilaktyczne oraz prowadzenie odpowiedniego styl życia, obfitującego w regularny wysiłek fizyczny, ze zbilansowaną dietą i ograniczającego stres. Bardzo wielu z nas zapomina, że nasze codzienne wybory, w wielkim stopniu determinują naszą kondycję zdrowotną. Możliwości diagnostyczne i terapeutyczne wciąż się rozwijają, niestety, nie wszystkie możliwe sposoby leczenia są refundowane przez NFZ. Warto więc być przygotowanym na różne sytuacje. Walentynki są doskonałą okazją, którą warto wykorzystać do edukacji społeczeństwa. Przecież najlepszym prezentem, który możemy dać ukochanej osobie i otrzymać to wspólne długie życie.
Marta Domańska ekspertka z Instytutu LB Medical.
Ochrona przed poważnymi zachorowaniami – Czy na pewno tylko w ramach ubezpieczenia na życie?
Oczywiście, składka za dobrze dobraną polisę, gwarantującą wypłatę świadczeń na wypadek potencjalnego zachorowania wiąże się z pewnym wydatkiem. Niezaprzeczalnie jednak, koszt leczenia, w tym także profilaktyki i diagnostyki dla poważnych zachorowań nigdy nie jest niski, i w każdym scenariuszu przewyższa koszt ubezpieczenia. Między innymi z tego względu warto poszukując najlepszego rozwiązania skonsultować się z Agentem, który zaproponuje najbardziej dopasowane i korzystne produkty różnych towarzystw. Szczególnie podczas zawierania popularnych polis majątkowych, takich jak zabezpieczenia domu czy mieszkania, warto dopytać doradcę, czy nie możemy rozszerzyć opieki również o bardziej szczegółowe ryzyka z obszaru chorób serca. Często obserwujemy wzbogacanie podstawowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń na życie i NNW również o tę część zdrowia naszego i naszych bliskich. I choć w ogólnych warunkach ubezpieczenia próżno szukać pozycji „złamane serce”, to w Walentynki wszystkim szczęśliwie oraz nieszczęśliwie zakochanym, polecam zabezpieczyć się na wypadek jego innych dolegliwości
Leszek Osiewacz, ekspert Unilink S.A.