Od wielu lat obserwujemy rozwój internetowego kanału sprzedaży ubezpieczeń, a trwająca pandemia jeszcze przyspieszyła trend cyfryzacji tego segmentu. Jednak, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CUK Ubezpieczenia, wsparcie doradcy przy wyborze ubezpieczenia nadal jest dla Polaków ważne.
Co ciekawe, grupą wiekową, która najczęściej wskazuje na potrzebę skorzystania z pomocy doradców, są osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata (51,7 proc.). Może to wynikać z faktu, że ubezpieczenia nie są dla nich produktem pierwszej potrzeby i nie posiadają doświadczenia w tym zakresie. To specyficzna gama produktów, która wymaga specjalistycznej wiedzy, obeznania w rynku, znajomości OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) i umiejętności oceny ryzyka. Drugą grupą (50,6 proc.) są osoby powyżej 50 roku życia, które nie zawsze swobodnie poruszają się w świecie nowych technologii i Internetu i bardziej komfortowo czują się, dokonując zakupu bezpośrednio u doradcy.
Jakie ubezpieczenia Polacy kupowali w 2020 roku?
W badaniu, które zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research na zlecenie CUK Ubezpieczenia, respondenci zostali zapytani również o to, czy w 2020 roku zdecydowali się na zakup ubezpieczenia, którego do tej pory nie posiadali. Jednym z najchętniej wybieranych ubezpieczeń było ubezpieczenie na życie.
„Tutaj wyniki są pewnym zaskoczeniem - 31,4 proc. respondentów, którzy do tej pory nie posiadali takiego ubezpieczenia, zdecydowało się na jego zakup w 2020 roku. Jest to efekt pandemii COVID-19, która pokazała, jak ważne są dla nas bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji. 64,6 proc. badanych uważa, że posiadanie ubezpieczenia na życie jest szczególnie ważne w pandemicznej rzeczywistości. Głównymi powodami zakupu są gwarancja zabezpieczenia rodziny na wypadek trudnej sytuacji oraz otrzymanie odszkodowania w razie poważnego zachorowania” – komentuje Anna Pawłowska-Kruzińska Dyrektor, Marketingu CUK Ubezpieczenia.
Z kolei jednym z rzadziej wybieranych ubezpieczeń wśród osób, które wcześniej go nie posiadały, było NNW dziecka (11,4 proc.). Przyczyną mniejszego zainteresowania tego typu ubezpieczeniem jest fakt, że większość roku szkolnego dzieci spędziły w domach na nauczaniu zdalnym.
Gdzie najchętniej kupujemy ubezpieczenia?
CUK Ubezpieczenia postanowiło sprawdzić także, w jaki sposób i gdzie Polacy najczęściej kupują ubezpieczenia. Badanie pokazuje, że preferowaną formą jest zakup stacjonarny bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym (56,8 proc.) lub poprzez multiagencję (37,5 proc.). Jest to kolejny dowód na to, że wsparcie doradcy oraz możliwość porównania wielu ofert w krótkim czasie, w jednym miejscu są bardzo istotne w całym procesie wyboru i zakupu polisy. Nieco mniejszą popularnością cieszą się kanały online – towarzystw ubezpieczeniowych (27 proc.) i multiagencji (21,4 proc.). Infolinia jest najrzadziej wybieraną formą zakupu.
„Analizując wyniki badania widać, że hybrydowość kanałów sprzedaży jest kierunkiem, który warto rozwijać – tego od firm ubezpieczeniowych oczekują klienci. Aby mogli kupować ubezpieczenia tak, jak lubią i jak jest im wygodnie. Pomimo postępu technologicznego i rozwoju kanałów cyfrowych rola doradcy ubezpieczeniowego nadal będzie kluczowa dla całego procesu zakupowego i budowania relacji” - dodaje Anna Pawłowska-Kruzińska